Fitorja e vërtetë do të jetë në 5 vjetët e ardhshme, thotë kampi Macron

macron_9298.jpg

Qeveria e Presidentit Emmanuel Macron të hënën premtoi të riformësojë peizazhin politik të Francës pasi rezultatet përfundimtare treguan se ai kishte fituar shumicën parlamentare. .

Partia e Macronit (LREM) dhe aleati i saj i qendrës së djathtë, fituan 350 nga 577 vende.

Zëdhënësi i qeverisë Christophe Castaner tha se shkalla e lartë e abstenimit , ku më shumë se 50 për qind e votuesve qëndruan në shtëpi , ishte një dështim për klasën politike dhe theksoi nevojën për të ndryshuar politikën në Francë.

“Fitorja e vërtetë nuk ishte mbrëmë, do të jetë për pesë vjet kur ne të kemi ndryshuar me të vërtetë gjërat,” tha Castaner për RTL radio

Top